Wiele osób przyjmuje, że wykonanie pełnego formatowania komputera co jakiś czas jest konieczne, aby zachować płynność działania, nie jest to jednak do końca prawdą.
Kiedy nie ma innego wyjścia niż formatowanie?
W zasadzie jedyne sytuacje, gdy nie da się uniknąć formatowania to takie, gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie przywrócić komputera do początkowego stanu. Czasami uniemożliwia to jakiś wirus, którego nie da się samemu usunąć lub powoduje on, że nie da się przywrócić kopii zapasowej systemu sprzed kilku dni. W innych przypadkach, formatowania można zwykle uniknąć.
Co zamiast formatowania?
Jeśli formatowanie wykonuje się wyłącznie po to, aby przywrócić swój komputer do płynnego działania, to zanim zdecydujemy się na ten krok można spróbować prostszych metod. Warto najpierw pozbyć się ze swojego dysku plików, których nie używamy. Zbyt zapchany dysk twardy może negatywnie oddziaływać na prędkość pracy komputera.
Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że przy uruchamianiu systemu, w tle nie aktywują się niepotrzebne programy. Często nieświadomie przy instalacji jakiejś aplikacji zaznaczamy taką opcję i potem program działa w tle przez cały czas, spowalniając inne procesy. Może się okazać, że po zamknięciu takich programów, komputer zacznie pracować o wiele szybciej.