Kilka lat temu firma Riot Games wypuściła na rynek „League of Legends”, grę, która stała się światowym hitem. Ten tytuł przyczynił się do znacznego rozwoju e-sportu oraz spopularyzował gatunek MOBA. Co stoi za tym ogromnym sukcesem?

Gatunek idealny?

Ciężko powiedzieć, że sukces „League of Legends” wziął się wyłącznie z tego, że gracze pokochali gatunek MOBA. Przed słynną „Ligą Legend”, na rynku istniała już inna gra z tego gatunku, która była pierwowzorem. Chodzi o „Dotę”. Mimo tego, że gra cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród graczy to nie osiągnęła takiego sukcesu jak „League of Legends”, nie można więc przypisać wszystkich zasług samemu gatunkowi.

Aczkolwiek MOBA idealnie wpasowała się w potrzeby graczy. Gatunek łączący w sobie elementy zręcznościowe oraz strategiczne, a wszystko to w trybie online, umożliwiającym rywalizację z graczami z całego świata, to musiało się udać.

Przyjemna dla oka grafika

Część osób zarzuca tej grze, że grafika jest zbyt „cukierkowa”. Liczby pokazują jednak, że większości osób przypadła jednak do gustu taka sceneria. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że bajeczne mapy i rozmaite postacie cieszą oko.

Stosunkowo proste zasady

Zasady gry są pozornie proste. Dwie pięcioosobowe drużyny stają do walki, a zadaniem jest zniszczenie Nexusa, który znajduje się w bazie przeciwnika. Żeby można było go zniszczyć, najpierw trzeba pozbyć się wszystkich wież chroniących teren przeciwnika.

Mimo tego, że idea jest dość prosta to opanowanie mechaniki gry, poznanie umiejętności wszystkich postaci oraz dopracowanie optymalnej strategii zajmuje bardzo dużo czasu. Ale najważniejsze jest to, że już od pierwszych gier, gracze mają minimalne pojęcie o celu rozgrywki, dlatego mogą czerpać z niej satysfakcję już od samego początku.

Brak obowiązkowych opłat

„League of Legends” jest grą całkowicie darmową. Z pewnością to było istotnym czynnikiem, który sprawił, że gra dotarła do tak wielkiej ilości osób. Twórcy zdecydowali się na wprowadzenie mikropłatności. Za wpłacone pieniądze gracz otrzymuje Riot Points, wirtualną walutę, którą może wymienić między innymi na skórki, zmieniające wygląd posiadanych przez siebie postaci. Warto zaznaczyć, że takie skórki nie wpływają na rozgrywkę i w żaden sposób nie zapewniają posiadaczom przewagi nad resztą graczy, pełnią jedynie wartość estetyczną. Nie ma więc potrzeby doładowywania Riot Points, aby móc cieszyć się wszystkimi możliwościami gry.

Jeśli jakimś cudem jeszcze nie miało się styczności z „League of Legends”, to zdecydowanie warto sprawdzić tę pozycję.