Raspberry Pi to dzisiaj coś więcej niż tylko komputer. To nowoczesne urządzenie wykorzystywane jest do przeróżnych celów. Dla wielu ludzi, szczególnie tych, których doświadczenie z komputerami kończy się na obsłudze Windowsa, samo uruchomienie komputera może być trudne. Komputer Raspberry Pi jest wyposażony fabrycznie w pamięć masową, czyli odpowiednik dysku twardego na tradycyjnym komputerze. Na początku, aby komputer zaczął działać, musimy zainstalować system operacyjny. Jeżeli już na początku gubisz się we wszystkich terminach i poleceniach komputera, możesz po prostu również kupić gotową już skonfigurowaną kartę SD z zainstalowanym Linuxem. Takie działanie ułatwi ci twoją dalszą komunikację i współpracę z tym urządzeniem, dlatego lepiej, abyś zadbał o to na początku.
Wybór systemu operacyjnego
Lista systemów operacyjnych dla Raspberry jest długa, oprócz zaadoptowanej dystrybucji Linuxa można też znaleźć specjalizowane Linuxy, takie jak OSMC, Anappy, PiNet czy Ubuntu Core. Zainteresowani mogą wybierać, bo jak widzimy jest z czego. Na początek proponujemy jednak standardowy Linux z Rapsbianem, ponieważ daje on gwarancję solidności i pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu. Z gotowym Raspbianem na karcie możemy uruchomić nasz komputer. W tym czasie system automatycznie połączy się z graficznym pulpitem LXDE. Tu zacznijmy od uruchomienia konsoli, możemy tez wybrać język systemu i zmienić klawiaturę, po wykonaniu kolejnych poleceń pełne panowanie nam Maliną, możemy nawet zamówić wygodne obuwie do domu online. W tym momencie ograniczyć może Ciebie tylko Twoja własna wyobraźnia.
Najnowsza wersja Raspberry
Raspberry Pi oficjalnie przedstawiło nowy komputer ze swojej serii – Raspberry Pi 3. Nowa wersja została znacznie ulepszona, wyposażona w nowy procesor i ulepszone moduły łączności bezprzewodowej. Jest on również kompatybilny ze wcześniejszymi wersjami urządzenia. bezprzewodowa malina oferuje cztery rdzenie Cortex-A53, taktowany zegarem 1,2. Producenci uważają, że jest to o 60 procent więcej w porównaniu z poprzednią wersją Raspberry. W funkcjach dodatkowych znajdziemy chip, zapewniający łączność bezprzewodową WI-FI i Bluetooth. Zachęcająca jest szczególnie cena komputera, który niczym nie różni się od ceny poprzedniego modelu.