Cały czas w sieci pojawiają się nowe wirusy, mające za zadanie przechwycić chociażby dane do logowania użytkownika lub zainstalować szkodliwe oprogramowanie na jego komputerze. Często wiele osób nie zdaje sobie początkowo nawet sprawy, że ma zainfekowany komputer. Uwagę przykuwa dopiero fakt znacznego spadku wydajności komputera.

Jak uniknąć takich wirusów?

Podstawową zasadą jest unikanie pobierania plików z niezaufanych stron. Jeśli nie mamy pewności co do pochodzenia programu, to instalowanie go na swoim komputerze jest dużym ryzykiem. Warto też zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy. Takie programy na bieżąco wykrywają pliki oraz strony internetowe zainfekowane popularnymi wirusami. Niestety cały czas pojawiają się nowe szkodliwe programy, więc czasami antywirus może zawieść. Dobrą praktyką jest również wykonywanie pełnego skanu komputera co jakiś czas. Opcję takiego skanowania odnajdziemy w większości programów antywirusowych.

Czy darmowe antywirusy są warte uwagi?

Jeśli chodzi o programy antywirusowe, to znajdziemy zarówno płatne, jak i darmowe. W przypadku tych, za które nie trzeba nic płacić, najpopularniejszym jest Avast Free Antivirus. Bardzo dużo osób korzysta z tego programu antywirusowego i w większości przypadków sprawdza się on znakomicie. Nie ma więc potrzeby wydawania pieniędzy na tego typu oprogramowanie.