Wyobraźmy sobie, że wychodzimy z pracy, pytamy nasz samochód, jaką trasę obrać, aby odebrać dzieci ze szkoły, zrobić zakupy i ominąć korki. Dojeżdżając do domu samochód pyta nas, czy otworzyć bramę wjazdową i garaż, a my odpowiadamy „Tak”. Wjeżdżamy do garażu, prosimy system w naszym domu, by podniósł temperaturę powietrza w dużym pokoju, kuchni i pokoju dziecka. Na koniec każemy rozsunąć żaluzje i uruchomić telewizor, przy którym zrobimy obiad z przepisu, który znajdzie dla nas nasz inteligentny asystent.
Czy to science-fiction, film szpiegowski, a może zwykła fantazja? Nie, to już się dzieje i w najbliższych latach będzie powszechne w każdym domu.
Technologia rozpoznawania mowy
Już od kilku lat możemy zaobserwować, że urządzenia mobilne potrafią reagować na naszą mowę i wykonywać proste polecenia. Również Spotify, szwedzki serwis muzyczny, testuje obecnie funkcje sterowania głosem. Największe firmy z branży IT w ostatnim czasie przyznają ogromne środki na usprawnienie systemu rozpoznawania mowy, gdyż jest to coś, co odmieni życie praktycznie każdego człowieka, a ten, kto jako pierwszy stworzy produkt, który odpowie na wszelkie wymogi konsumenta, zdobędzie nie tylko ogromne pieniądze, ale i władzę. Jeśli dana firma będzie wiedziała, czego potrzebują ludzie oraz co wyszukują w Internecie, stanie się ona bankiem informacji, które różne instytucje będą chciały zdobyć, by usprawnić swoje usługi.
Inteligentny asystent dla każdego
Największe firmy zajmujące się inteligentnym rozpoznawaniem mowy dla przeciętnego użytkownika urządzeń mobilnych to Apple i jego Siri, a także Google ze swoim Asystentem Google.
• Siri, czyli inteligentny asystent osobisty, zadebiutowała w 2011 roku wraz z iPhone 4. Potrafi wykonywać polecenia na wszystkich urządzeniach wykorzystujących system iOS. Niestety nie ma swojej polskiej wersji językowej, w związku z niższą popularnością urządzeń tego producenta w naszym kraju. Jednak warto zapoznać się z ofertą Apple. Jeśli ktoś nie chce przeznaczyć 4000 złotych na telefon, to powinien zastanowić się, czy nie spróbować trochę starszych wersji iPhone dostępnych na różnych serwisach jak mresell.pl, które mają w swojej ofercie wszelkie dostępne na rynku urządzenia firmy.
• Asystent Google jest zintegrowany z najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie i stanowi potężne narzędzie każdego człowieka z urządzeniem posiadającym system Android. Zadebiutował stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku i jest skierowany do smartfonów i tabletów, a także systemów Inteligentnego Domu (Smart Home). Z początku kontakt z asystentem był dość trudny, jednak cały czas usprawniany dzisiaj potrafi takie rzeczy jak: obustronna konwersacja, wyszukiwanie informacji w przeglądarce, odczytywanie wyników wyszukiwania, wykonywanie poleceń w Smart Home takich jak uruchamianie urządzeń RTV/AGD, zarządzanie kalendarzem i wiele innych. Asystent Google stał się niezwykle popularny dzięki 2 miliardom potencjalnych użytkowników i jest czymś, co może być największym przełomem technologicznym, jeśli chodzi o rozwiązania domowe.
Czy inteligentny asystent jest bezpieczny?
Na ten temat krąży wiele teorii spiskowych. Skoro telefon wyłapuje automatycznie naszą komendę „ok Google”, to najprawdopodobniej podsłuchuje wszystko, co dzieje się w promieniu kilku metrów od uruchomionego urządzenia. Jednak należy wziąć pod uwagę to, że już od lat sprzedajemy wszelkie informacje o sobie, akceptując regulaminy na wszystkich stronach internetowych, których używamy, więc podsłuch u każdego w kieszeni w związku z tym nie jest straszny. Po prostu należy zadać sobie pytanie, czy wygoda jest tego warta i wybrać mniejsze zło.