Na forach komputerowych często poruszanym tematem jest budżetowy zestaw komputerowy. Wielu użytkowników prosi o porady jak skompletować możliwie tani, a przy tym wydajny zestaw. Część z nich decyduje się na wybór słabszego procesora, tańszej obudowy czy też mniej renomowanego zasilacza. Warto jednak pomyśleć również o tym, czy tak naprawdę potrzebna jest nam karta graficzna.

Do czego ma służyć komputer?

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać przy kompletowaniu części do swojego nowego komputera jest, do czego ten komputer będzie służył. Jeśli poszukujemy zestawu PC, którego głównym zadaniem będzie obsługa pakietu Microsoft Office oraz przeglądarki internetowej, to możemy zdecydować się na zupełnie inne kompozycje elementów, niż by to było w przypadku poszukiwania zestawu do grania w wymagające gry.

Jeśli przyjdzie nam kupować komputer służący do najprostszych zadań, oglądania filmów oraz grania w gry o niskich wymaganiach, to dobrym pomysłem na oszczędność może okazać się zrezygnowanie z dedykowanej karty graficznej. Zintegrowane układy graficzne montowane w procesorach mają wystarczającą moc obliczeniową, aby poradzić sobie ze wszystkimi podstawowymi funkcjami, a nawet z obsługą mniej wymagających gier komputerowych, takich jak chociażby popularne w ostatnim czasie „League of Legends”. Oczywiście podczas grania trzeba będzie zrezygnować z najwyższych ustawień, aby uzyskać satysfakcjonującą liczbę klatek na sekundę, ale będą one jak najbardziej grywalne. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu zawsze mamy możliwość rozbudowy zestawu w przyszłości poprzez dokupienie dedykowanej karty graficznej, jeśli okaże się, że jednak jej potrzebujemy.

Kiedy warto dokupić kartę dedykowaną

Jeśli planujemy grać w najnowsze gry i chcemy cieszyć się płynnością działania oraz detalami przy najwyższych ustawieniach grafiki, to zakup dedykowanej karty graficznej jest koniecznością. Niestety zintegrowane układy graficzne nie poradzą sobie z obsługą nowych gier na wysokich ustawieniach.

Co z używanymi kartami?

Zakup używanego sprzętu graficznego zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie posiadamy żadnych informacji na temat tego, jak karta była użytkowana, czy właściciel korzystał z dodatkowego chłodzenia, które często bywa konieczne do utrzymania prawidłowych temperatur. Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno sprzętu z drugiej ręki, to podstawą jest, aby kupowany sprzęt miał jeszcze ważną gwarancję. Wtedy w razie, gdyby wystąpiły jakieś problemy z taką kartą, można liczyć na pomoc serwisu w naprawieniu nabytego egzemplarza, czy też nawet wymianę na nowy.

Nie zapominajmy też o sprawdzeniu opinii sprzedającego, większość serwisów pośredniczących w sprzedaży posiada taki system ocen.